AKTUALNOŚCI - NOWOŚCI      


do góry

* * *


   Chcesz dorobić lub zarobić naprawdę duże pieniądze - nie czekaj!

Jestem tak jak Ty matką i próbowałam różnych sposobów zarobkowania, by utrzymać dom i nie tracić kontaktu z dziećmi. Współpracuję z tą francuską firmą od 9 września 2007 r. i zarobiłam już ok. 6 000 PLN. Oczywiście firma EUROBARRE, bo o niej mowa, płaci w EURO. Ja w tym momencie zrobiłam przelicznik ok. 4 PLN za 1 EURO. Na pewno wydaje Ci się to absurdem. Też tak myślałam. Jednak kwota, którą podałam powinna Cię przekonać, choć rozumiem Twój brak zaufania do tego co piszę jak również do nieznanej firmy zagranicznej. Oczywiście zarejestrowanie NIC NIE KOSZTUJE!!! Ale nonsens, no nie, a jednak ..... Pytasz pewnie skąd ja dowiedziałam się o tej firmie.

EUROBARRE poleciła mi osoba, która też najpierw sprawdziła jak to działa, a potem za moja zgodą poleciła mnie. Teraz ja polecam ją Tobie. Poniżej podaję krok po kroku jak to wszystko zacząć. Aha, zapomniałam dopisać, że pieniądze wypłacane są na początku każdego następnego miesiąca, a to znaczy, że jeżeli zarejestrowałaś się w październiku 2007 r. pierwszą wypłatę otrzymasz na początku listopada 2007 r. Na wstępie to tyle, no to do roboty!

1. kliknij w poniższy link lub skopiuj i wklej do swojej przeglądarki
www.eurobarre.com/?p=976079747140
zobaczysz francuską stronę firmy EUROBARRE. Dla tych, którzy nie znają francuskiego, ja też zresztą nie znam (ale kupiłam już translator francusko-polski czyli inteligentny system tłumaczący), proponuję krok 2.

2. kliknij w poniższy link lub skopiuj i wklej do swojej przeglądarki
www.eurobarre.com.pl
tu znajdziesz dokładnie wszystko co pozwoli Ci zrozumieć sens tej pracy. Pamiętaj jednak, że powyższe kroki należy wykonać w kolejności, którą podałam.

UWAGA dla wszystkich niezdecydowanych obiecuję, że jak tylko otrzymam przelew na moje konto bankowe (powinien nadejść w tym lub na początku przyszłego tygodnia, zeskanuję go i wstawię na stronę).
Na wszelkie pytania odpowiem pod adresem
e-mail:asammat@interia.eu Pozdrawiam. Agata.J.

do góry

* * *


   Zbieramy gadżety do paczek świątecznych

choinka W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Stowarzyszenie Pomocy Samotnym Matkom "Pozwól żyć" organizuje zbiórkę drobnych rzeczy [gadżetów, zabawek, słodyczy itp.] do paczek świątecznych dla dzieci i dorosłych.
Poszukujemy osób i firm, które zechciałyby wziąć udział w akcji i zostać Świętym Mikołajem. Osoby, które zechciałyby pomóc i przekazać darowizny prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mail. Ewentualne paczki można również przesyłać bezpośrednio na adres Stowarzyszenia. [Prosimy podać adres, lub telefon kontaktowy, byśmy mogli oficjalnie podziękować.]
Darczyńcom bardzo dziękujemy w imieniu dzieci i dorosłych
Prezes Stowarzyszenia
Agata Jędrzejewska

Stowarzyszenie Pomocy Samotnym Matkom "Pozwól żyć"
ul. Zaciszna 10/4, 05-220 Zielonka
tel./fax    (22) 761 08 55
tel. kom.  0-506 748 610

e-mail: asammat@poczta.onet.pl

do góry

* * *

Jesteś kreatywny/-a?    -    Skorzystaj z bezpłatnych szkoleń w Ośrodku

Rozmiar: 16060 bajtów      Rozmiar: 2380 bajtówStowarzyszenie Pomocy Samotnym Matkom "Pozwól żyć" informuje o bezpłatnych szkoleniach dla kobiet.
Chcemy wraz z portalem Kobiety.pl, który z Instytutem Maszyn Matematycznych i Polską Akademią Nauk, pomóc naszym podopiecznym. Celem szkoleń jest likwidowanie nierówności na rynku pracy ze względu na wiek, płeć, dostęp do innowacyjnych technologii. W przypadku projektu "Ośrodka Renowator" szkolenia odbywają się w Warszawie, co nie znaczy, iż przeznaczone są wyłącznie dla osób ze stolicy (opłacony przejazd, nocleg, wyżywienie). Jeśli chodzi natomiast o "Telepracę", to szkolenia odbywają się w całej Polsce. Więcej o szkoleniach poniżej.

Jesteś kreatywny/-a?    -    Skorzystaj z bezpłatnych szkoleń w Ośrodku

Pomagamy uzyskać nowe kwalifikacje i umiejętności pracownikom - na urlopach wychowawczych - do 2 lat po urlopie lub mającym powyżej 45 lat.). Drugą grupą docelową są właściciele firm i kadra menedżerska, dla której w ofercie są szkolenia z zakresu nowych technologii informatycznych oraz gospodarki opartej na wiedzy.

Ofertę szkoleniową kierujemy do pracowników zatrudnionych na umowę o pracę lub na umowę zlecenie (na okres minimum 4 miesiące), a także menedżerów i właścicieli firm z sektora MSP (zatrudniających do 250 osób).

Szkolenia i staże są w 100 % finansowane ze środków unijnych w ramach projektu EQUAL..

Uczestnikom kursów spoza Warszawy zwracamy koszty dojazdów i zakwaterowania. Zgłoś się: tel. 22 891 07 41; e-mail:
biuro@kobiety.pl

Oferujemy bezpłatne szkolenia i staże oraz certyfikaty w następujących zawodach:

ˇ analityk rynku
ˇ specjalista ds. przygotowania Studium Wykonalności
ˇ doradca ds. logistyki
ˇ dydaktyka medialnego,
ˇ ewaluatora/testera e-kursów,
ˇ konsultant ds. e-learningu,
ˇ analityka danych
ˇ analityk potrzeb klienta
ˇ projektant systemów informacyjno-organizacyjnych
ˇ doradca ds. planowania i oceny inwestycji
ˇ specjalista ds. zarządzania projektami

Szkolenia może poprzedzić wyrównawczy kurs Podstawy pracy z komputerem.

Dla przedsiębiorców i kadry kierowniczej Ośrodek oferuje dwa szkolenia

ˇ innowacyjne technologie dla potrzeb zarządzania
ˇ gospodarka oparta na wiedzy, zarządzanie innowacyjnymi zmianami.

"Ośrodek RENOWATOR dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw" został utworzony w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL przez:

ˇ Instytut Maszyn Matematycznych (IMM),
ˇ Krajową Izbę Gospodarczą (KIG),
ˇ Kobiety OnLine (Kobiety.pl),
ˇ Wyższą Szkołę Zarządzania Personelem (WSZP),
ˇ Top Multimedia (Gazeta dla MSP),
ˇ Instytut Badań Systemowych PAN (IBS PAN)
ˇ Master Consulting

Więcej informacji: Kobiety OnLine - Internet Media, www.renowator.kobiety.pl
ul. Krzywickiego 34 lok. 214, 02-078 Warszawa, tel. 22 891 07 41; e-mail: biuro@kobiety.pl

do góry

* * *

Telepraca - Praca Przyszłości.    -    Ogólnopolski program promocji i szkoleń dla przedsiębiorców.

Projekt ten realizowany jest na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przez Konsorcjum firm, w składzie Doradztwo Gospodarcze DGA S.A. oraz F5 Konsulting Sp. Z o.o., Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej i PBS Spółka z o.o.

Projekt adresowany jest głównie do przedsiębiorstw, które potencjalnie mogą skorzystać z tej formy zatrudnienia oraz związanych z nią rozwiązań teleinformatycznych. Wdrożenie telepracy pozw3oli bowiem na usprawnienie działań, zwiększenie efektywności pracy oraz zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności w wielu dziedzinach funkcjonowania przedsiębiorstwa, między innymi w finansach, księgowości, informatyce, informacji i wielu innych. Projekt ma na celu pomoc przedsiębiorcom w podjęciu decyzji o możliwości zastosowania telepracy, identyfikacji stanowisk, które mogą być zastąpione przez telepracowników oraz dostarczenie informacji na temat rozwiązań prawnych i organizacyjnych.

Zapraszamy przedstawicieli przedsiębiorstw i pracowników Gminnych Centrów Informacji do udziału w konferencjach oraz spotkaniach informacyjnych dotyczących wdrażania telepracy jako nowej formy organizacji pracy. Przekażemy, m.in., metody analizy działalności przedsiębiorstw ze względu na możliwość zastosowania telepracy oraz doświadczenia zagraniczne pokazujące jak przełamywać bariery, zmieniać postawy, dostosowywać rozwiązania prawne, adaptować do polskich warunków modele wypracowane w innych krajach.

Uczestnicy w materiałach otrzymają poradniki dla GCI oraz dla przedsiębiorców, prezentacje na temat dotychczas rozpowszechnionych form telepracy w Polsce i na świecie, dobrych przykładów inicjatyw lokalnych sprzyjających rozwojowi gospodarczemu oraz perspektyw i warunków korzystania z form telepracy, ze szczególnym zaakcentowaniem korzyści płynących z niej i dla telepracowników i dla przedsiębiorstw oraz inne materiały dydaktyczne. Konferencje i szkolenia oferowane są w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

W ramach konferencji i szkoleń uczestnicy otrzymują komplet materiałów szkoleniowych oraz certyfikaty uczestnictwa.

Czym jest telepraca
Telepracą przyjęło się określać formę organizacji i/albo wykonywania pracy przy wykorzystaniu technologii informacyjnych, w której poważna część czasu pracownika regularnie wykonywana jest poza siedzibą firmy w ramach umowy o pracę.

W ramach przyjętej definicji można wyróżnić następujące typy telepracy:
telepraca w domu
telepraca przemienna
telepraca mobilna
centra telepracy i telechatki
telepraca "zamorska"

Na szkoleniach dowiedzieć się można: jak wdrożyć telepracę, co może dać telepraca danej organizacji, jak zostać telepracownikiem, jak zarządzać telepracownikami, jak telepraca rozwija się na całym świecie i w Polsce.

Szkolenia są bezpłatne i odbywają się w sierpniu i we wrześniu.

Więcej informacji na temat telepracy uzyskać można pod nr tel. 022-891-07-41 lub e-mailem biuro@kobiety.pl, Kobiety On Line Internet Media

do góry

* * *

VAT / OPODATKOWANIE DAROWIZN    -    Firmy dalej będą płacić podatek

- Wbrew obietnicom, żywność przekazywana biednym nie będzie zwolniona z VAT
- Resort finansów chce jedynie zmiany podstawy opodatkowania rzeczy używanych
- Organizacje pozarządowe, które wspierają biednych, liczyły na więcej

Zwolnienie z VAT żywności przekazywanej na cele charytatywne okazało się pustą obietnicą. Przedsiębiorcy, którzy zechcą nakarmić najbiedniejszych, będą w dalszym ciągu musieli płacić VAT od darowizn. Mimo obietnic w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o VAT nie ma odpowiedniej zmiany.

Obecnie firma, która chce bezpłatnie przekazać na przykład żywność czy komputery, musi do tego dopłacić - odprowadzić do urzędu skarbowego VAT. Podatek naliczany jest nie od wartości rynkowej towaru, tylko od wartości jego nabycia. Oznacza to, że w wielu przypadkach przedsiębiorcom bardziej opłaca się utylizować żywność czy wyrzucać do kosza używany sprzęt niż go przekazywać potrzebującym. Przekonał się o tym piekarz z Legnicy, którego sprawa stała się głośna jesienią ubiegłego roku. Fiskus uznał, że przedsiębiorca ma zaległość w VAT od chleba dawanego przez lata jednej ze stołówek charytatywnych. Powinien zapłacić do urzędu skarbowego ponad 200 tys. zł. Skończyło się interwencją premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Izba Skarbowa we Wrocławiu uchyliła decyzję pierwszej instancji i odblokowała konto przedsiębiorcy.

Znów wiele obiecywano...
Prawo i Sprawiedliwość obiecało, że przygotowywana przez rząd nowelizacja ustawy o VAT rozwiąże problem. Poseł Artur Zawisza zapewniał Gazetę Prawną, że wraz z nowelizacją ustawy o VAT darowizny rzeczowe przekazywane organizacjom pozarządowym przestaną podlegać opodatkowaniu, ale regulacje dotyczące tej sprawy będą bardzo restrykcyjne.
Tymczasem resort finansów wielokrotnie powtarzał, że zwolnienie darowanej żywności z VAT uniemożliwiają przepisy unijne. Obowiązująca ustawa o VAT pozwala na nieopodatkowaną pomoc najuboższym, ale tylko w przypadku, gdy VAT zawarty w materiałach i usługach potrzebnych do wyprodukowania darowanych rzeczy nie został wcześniej odliczony. Taka konstrukcja ma zabezpieczać przed nadużyciami związanymi z odliczaniem podatku.
Wiceminister Finansów Mirosław Barszcz przyznaje, że w ogłoszonych ostatnio propozycjach resortu nie ma przepisów dotyczących opodatkowania przekazywanej żywności.

...ale zmian nie będzie...
- To zła wiadomość. Liczyłem na inną - mówi poseł Artur Zawisza, szef sejmowej Komisji Gospodarki. - Jestem jednak dobrej myśli, że ta sprawa zostanie załatwiona. Będziemy interweniować. Można dokonać zmian w ustawie na etapie prac w Sejmie, choć lepiej by było, gdyby takie propozycje wyszły z Ministerstwa Finansów - dodaje.

Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności, nie kryje rozczarowania.
- Mieliśmy nadzieję, że w projekcie nowelizacji ustawy o VAT znajdzie się przepis, który zwalnia z podatku darowizny rzeczowe w postaci żywności i leków przekazane określonym, wskazanym organizacjom. Chcemy się rozliczać z otrzymanej żywności. Teraz jest tak, że przedsiębiorcom bardziej opłaca się ją utylizować niż przekazywać organizacjom, które zajmują się na przykład żywieniem najbiedniejszych - mówi Marek Borowski.

Według Jarosława Lepka, sekretarza Forum Darczyńców, konieczność odprowadzenia podatku zniechęca firmy do przekazywania darowizn, zwłaszcza żywności. W odpowiedzi na apel resortu finansów, by na stronie MF zgłaszać propozycje zmian podatkowych, Forum Darczyńców złożyło projekt odpowiednich rozwiązań. Nie doczekały się one jednak realizacji.

...tylko drobne poprawki
Wiceminister Mirosław Barszcz mówi, że zgodnie z obietnicami resort planuje zmiany dotyczące darowizn w postaci rzeczy używanych.
- Zmieniona została podstawa opodatkowania w przypadku przekazywania towarów używanych. Nie będzie mogła przekroczyć ich wartości rynkowej - wyjaśnia wiceminister. Rozwiązanie to pozytywnie oceniają eksperci podatkowi. Jerzy Martini, doradca podatkowy z kancelarii Baker & McKenzie, mówi, że to bardzo dobra propozycja. - Z punktu widzenia przepisów wspólnotowych trudno było iść dalej. Są nawet spory, czy można uznać za podstawę opodatkowania wartość rynkową towaru - twierdzi.

Zdaniem Marty Szafarowskiej, doradcy podatkowego ze spółki doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dziedzic Dłuska i Partnerzy, po przyjęciu zmian znikłaby bariera, która skutecznie blokuje przekazywanie przez przedsiębiorców rzeczy używanych. Pozostałby natomiast problem opodatkowania żywności.
- Nie widzę, niestety, szansy na rozwiązanie go. Ze względu na przepisy unijne, całkowite zniesienie opodatkowania VAT darowizn nie wydaje się możliwe - uważa ekspert. Jej zdaniem nie ma szans na rozszerzenie obniżonych, np. do 0 proc., stawek na towary i usługi, w przypadku gdy nie wynegocjowaliśmy ich z UE przed przystąpieniem do Wspólnoty. Ponadto załącznik do VI dyrektywy zawiera zamknięty katalog usług i towarów, które mogą korzystać z obniżonych stawek, przy czym obniżona stawka co do zasady nie może być niższa niż 5 proc. Przedsiębiorcy przekazujący wytworzoną przez siebie żywność powinni więc odprowadzać podatek, przyjmując za podstawę opodatkowania koszty jej wytworzenia.

Jerzy Martini widzi jednak inne rozwiązanie.
- Chleb, który przecież nie jest drogi, można traktować jako prezent o małej wartości, który nie podlega VAT - mówi.

Marcin Musiał
marcin.musial@infor.pl

do góry

* * *

Powstaje Spółdzielnia Socjalna AGAT

Grupa założycielska w najbliższych dniach złoży do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o zarejestrowanie zielonkowskiej Spółdzielni Socjalnej. Spółdzielnia ma szanse stać się pracodawcą dla kilku czy kilkunastu osób, pozostających bez pracy od ponad 2 lat. Spółdzielnia planuje m.in. prowadzenie "kliniki książek" czyli ich introligatorskiej renowacji (na zamówienie bibliotek i osób prywatnych), ponadto wobec podwyżek cen gazu Spółdzielnia zamierza zająć się wytwarzaniem brykietów z odpadów drzewnych jako ekologicznego i alternatywnego opału na zimę.
Osoby bezrobotne, które miałyby zamiar przystąpić do Spółdzielni mogą się jeszcze zgłosić do p. Marzeny Solińskiej (tel. 0 661 096 798 lub 0 22 424 23 45). O dalszych działaniach i planach debiutującej Spółdzielni będziemy informować w najbliższych numerach Informatora. AJ

do góry

* * *

Zaproszenie na Rodzinne Szkolenia Terapeutyczne
PROBLEMOM STOP - II edycja

Rozmiar: 9340 bajtów

Cykl szkoleń otwartych skierowany jest do osób indywidualnych, rodzin, pracowników socjalnych, kuratorów, pedagogów, samotnych matek i instytucji pomocowych, których działalność skierowana jest na pomoc dzieciom.

Szkolenia odbędą się pod hasłem
Warsztaty umiejętności wychowawczych w terminach:

30.03.2006 r. "Jak pomóc dzieciom radzić sobie z uczuciami"
06.04.2006r. "Zachęcenie do współpracy"
27.04.2006 r. "Co zamiast karania"
04.05.2006 r. "Zachęcamy do samodzielności"
11.05.2006 r. "Jak chwalić nasze dzieci"
18.05.2006 r. "Uwalnianie dzieci od grania ról"

Wszystkie spotkania odbędą się w Szkole Podstawowej Nr 2 w Zielonce sala nr 15 o godz. 17.30.
Planowany czas zakończenia spotkań godz. 20.30.

do góry

* * *

Zaproszenie na Rodzinne Szkolenia Terapeutyczne
PROBLEMOM STOP - I edycja

Cykl szkoleń otwartych skierowany jest do osób indywidualnych, rodzin, pracowników socjalnych, kuratorów, pedagogów, samotnych matek i instytucji pomocowych, których działalność skierowana jest na pomoc społeczną

Szkolenia odbędą się pod hasłem
Warsztaty umiejętności wychowawczych w terminach:

14.11.2005 r.   "Jak pomóc dziecku w radzeniu sobie z własnymi uczuciami"

17.11.2005 r.   "Jak zachęcić dzieci do współpracy"

21.11.2005 r.   "Co zamiast karania?"

24.11.2005 r.   "Jak zachęcić dzieci do samodzielności"

28.11.2005 r.   "Jak chwalić i nagradzać nasze dzieci"

30.11.2005 r.   "Uwalnianie dzieci od grania ról"

Wszystkie spotkania odbędą się w Szk. Podst. Nr 2 w Zielonce o godz. 1730.
Planowany czas zakończenia spotkań godz. 2030.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Samotnym Matkom "Pozwól żyć" dzięki dofinansowaniu Starostwa Powiatu Wołomińskiego oraz pracy społecznej członków i wolontariuszy stowarzyszenia.

do góry

* * *

Rozmiar: 3442 bajtów

Ogłoszenie Stowarzyszenia Pomocy Samotnym Matkom

Rozmiar: 6671 bajtów

Stowarzyszenie Pomocy Samotnym Matkom "Pozwól żyć" informuje, że w miesiącu październiku 2005 r. zostało ekspertem społecznym akcji "Przejrzysta Polska". Naszym zadaniem jest monitoring z wykonania poszczególnych zadań podjętych przez gminę Zielonka. Przystępując do akcji "Przejrzysta Polska" gminy deklarują zamiar realizacji zadań zawartych w sześciu zasadach dobrego rządzenia:

1. zasada przejrzystości,
2. zasada braku tolerancji dla korupcji,
3. zasada partycypacji społecznej,
4. zasada przewidywalności,
5. zasada fachowości,
6. zasada rozliczalności.

Przestrzeganie tych 6 zasad będzie przyczyniać się do rozwoju przejrzystej, skutecznej i uczciwej Gminy. Do każdej zasady zostały przyporządkowane zadania. Zasada jest w pełni wdrożona jeżeli zostaną zrealizowane zadania do niej przyporządkowane. Więcej na stronie www.przejrzystapolska.pl

do góry

* * *

Ogłoszenie Stowarzyszenia Pomocy Samotnym Matkom

Zarząd Stowarzyszenia Pomocy Samotnym Matkom "Pozwól Żyć" informuje, że postanowieniem Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XXI Wydział Gospodarczy KRS z dnia 30 czerwca 2005r. uzyskało status organizacji pożytku publicznego.

do góry

* * *

Darowizna (określona 26 ust 1 pkt 9 i ust 7 - ustawy o pdof):

1. możemy ją przekazać organizacji działającej na rzecz określonych w ustawie celów społecznych,
2. przekazywana jest w roku podatkowym, z którego się rozliczamy,
3. o kwotę darowizny pomniejszana jest podstawa do opodatkowania. (więcej nt. przekazania darowizny w 2004r)

do góry

* * *

Do którego sądu skierować pismo? Właściwość sądu. Data: 27.04.2005 r.

Przez właściwość sądu należy rozumieć zakres spraw przekazanych mu do rozpoznania i rozstrzygnięcia w danym postępowaniu.

Który sąd jest właściwy w postępowaniu cywilnym?

Aby ustalić, który sąd będzie rozpatrywał sprawę trzeba rozważyć:

1. właściwość miejscową - gdzie będzie rozpatrywana sprawa (np. w Katowicach czy w Warszawie)

2. właściwość rzeczową - czy będzie to sąd rejonowy czy sąd okręgowy.

1. Właściwość miejscową ogólną
2. Właściwość rzeczową

Do właściwości sądów okręgowych należą sprawy:

Natomiast do właściwości sądów rejonowych należą wszystkie sprawy z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość sądów okręgowych.

Czy zawsze o miejscu rozpatrywania sprawy zawsze decyduje właściwość miejscowa ogólna?

Czasami zdarza się, że przepisy wyraźnie wskazują jaki sąd jest wyłącznie właściwy dla danej sprawy lub też pozostawiają wybór osobie wszczynającej postępowanie. Dlatego można jeszcze wyróżnić:

1. Właściwość przemienną (oznacza ona, że powództwo w sprawach niżej opisanych wytoczyć można bądź według przepisów o właściwości miejscowej ogólnej, bądź przed sąd oznaczony poniżej),

2. Właściwość wyłączną (oznacza ona, że daną sprawę może rozpatrywać tylko ściśle określony sąd).

1. Właściwość przemienna
2. Właściwość wyłączna:
Czy strony mogą umówić się, który sąd rozpozna ich sprawę?

Strony mogą umówić się na piśmie o podanie sądowi pierwszej instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy, sporu już wynikłego lub sporów mogących w przyszłości wyniknąć z oznaczonego stosunku prawnego. Sąd ten będzie wówczas wyłącznie właściwy, jeżeli strony nie postanowiły inaczej. Strony mogą również ograniczyć umową pisemną prawo wyboru powoda pomiędzy kilku sądami właściwymi dla takich sporów. Strony nie mogą jednak zmienić właściwości wyłącznej.

Pamiętaj, że:

Podstawa prawna:
ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 r., Nr 43, poz. 296 ze zmianami).

do góry

* * *

Stowarzyszenie Pomocy Samotnym Matkom
"Pozwól żyć"

Stowarzyszenie Pomocy Samotnym Matkom "Pozwól żyć" informuje, że bierze udział w akcji: RodzinaRozmiar: 1118 bajtówRodzinie

Rozmiar: 9235 bajtów

www.cpo.org.pl

Formularz zgłoszeniowy - ściągnij (po kliknięciu wybierz odpowiedni link z kolumny po lewej stronie)

Projekt ma na celu poprawę sytuacji bytowej najuboższych rodzin w Polsce. Koncentruje sie na rodzinach wielodzietnych i rozbitych.

Pomoc polega na bezpośrednim wsparciu udzielanym przez osoby prywatne, osobom prywatnym bez bezpośredniego udziału stowarzyszeń, fundacji i instytucji państwowych.

Pomoc trafia w formie zakupów i/lub paczek bezpośrednio do osób potrzebujących.

Cel:
Poprawa sytuacji bytowej najuboższych rodzin w Polsce. Głównie są to rodziny wielodzietne i rozbite.

Metoda:
Pomoc polega na bezpośrednim wsparciu udzielanym przez osoby prywatne osobom prywatnym bez bezpośredniego udziału stowarzyszeń, fundacji i instytucji państwowych.

Pomoc trafia w formie zakupów i/lub paczek bezpośrednio do osób potrzebujących.  Jest to pomoc rzeczowa i w odróżnieniu od pomocy finansowej nie może być mowy o zmianie intencji darczyńcy co do formy pomocy.  Eliminuje się w ten sposób możliwość zakupu np. alkoholu.

Realizacja pomocy odbywa się w 3 etapach:
1. Dotarcie z informacją
Na stronie WWW umieszczamy wykaz rodzin, które oczekują pomocy.  Informacje pochodzą m. in. od dziennikarzy interwencyjnych i organizacji pozarządowych. Przed umieszczeniem danych na stronie sprawdzana jest aktualna kondycja materialna rodzin objętych pomocą.

2. Zarządzanie danymi i koordynacja działań.
Strona WWW programu jest zaprojektowana w taki sposób, by każda przyłączająca się do akcji osoba mogła znaleźć informacje o rodzinach biorących udział w projekcie. Zamieszczone są dane dotyczące rodziny: ilość dzieci i ich wiek, miejsce zamieszkania, forma (paczki/zakupy) i wysokość już udzielonej pomocy oraz termin kiedy ostatnia pomoc dotarła do wybranej rodziny.

3. Informacja o możliwości dokonania zakupów.
Na stronie zamieszczamy informacje o  punkach handlowych świadczących usługi zakupów przez Internet z dostawą do domu.

Rezultat:
Dotarcie w ciągu roku do minimum 700 rodzin z pomocą materialną oraz poprawa ich kondycji materialnejo ok. 20%

Czas trwania:
Cały rok

Ewaluacja:
- Raporty rodzin,
- Raporty sklepów - potwierdzenia dokonanych zakupów,
- Raporty partnerów programu,
- Statystyki ze strony internetowej,

Rozwój projektu:
Wprowadzenie nowych form pomocy:
- pozyskiwanie przedsiębiorców oferujących zatrudnienie członkom rodzin zgłoszonych do projektu,
- pozyskiwanie bezpłatnych biletów na wejścia do kina, teatru dla dzieci,
- uruchomienie współpracy z wolontariuszami pracującymi z dziećmi i młodzieżą
- dotarcie z informacją o akcji do Polaków mieszkającej poza granicami kraju.

do góry

* * *

Szanowni Państwo,
Centrum Projektów Obywatelskich informuje, iż zmienia adres i numer telefonu biura, w którym koordynowana jest Akcja RodzinaRozmiar: 1118 bajtówRodzinie. Prosilibyśmy o kierowanie wszelkiej korespondencji na nasz nowy adres:

Ulica Dantyszka 1
02-054 Warszawa
Telefon: (22) 825-0551
9.30 – 15.30

Jednocześnie informujemy, iż uruchomiliśmy także bezpośredni adres internetowy Akcji:

www.rodzinarodzinie.pl

Serdecznie pozdrawiamy,
Ogólnopolska akcja pomocy społecznej

ZAPRASZAMY WAS DO UDZIAŁU W AKCJI

Jest to ogólnopolska akcja pomocy społecznej organizowana i realizowana za pośrednictwem Internetu.

Czy zdarzyło się wam kiedykolwiek odczuć potrzebę pomocy najbardziej potrzebującym, ale nie wiedzieliście jak to zrobić lub po prostu nie ufaliście różnym akcjom polegającym na wpłatach na fundacje, wysyłaniu SMS-ów których większość trafiała do kieszeni operatorów bądź na zbiórkach pieniężnych pod kościołami lub biurowcami?

Jeśli tak to teraz masz możliwość pomocy osobom, które najbardziej tego potrzebują.

BEZ JAKIEGOKOLWIEK POŚREDNICTWA!!!

Możesz sam pomóc tym osobom, które sam wybierzesz w sposób, jaki najbardziej ci odpowiada!!

Stworzyliśmy Ogólnopolską Bazę Rodzin Potrzebujących Wsparcia, na która składają się Rodziny wielodzietne, biedne i bardzo potrzebujące pomocy. Ich dzienny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kilku złotych.

Stworzyliśmy także Kalendarzyk z datami urodzin i imienin dzieciaków objętych naszą Akcją. Pochodzą one często z rodzin tak biednych, że nigdy jeszcze nie dostały one od nikogo żadnego prezentu.

Zapraszamy na nasze strony znajdziesz tam szczegółowe informacje o Rodzinach. Możesz im pomóc w sposób Tobie wygodny, możesz wysłać paczkę, pomóc znaleźć pracę lub nawet za pośrednictwem sklepów internetowych zrobić zakupy.

www.cpo.org.pl

do góry

* * *

Walczą o Fundusz Alimentacyjny - 2005-03-16

Fot. R. Sobkowicz W wielu miastach Polski samotne matki protestowały wczoraj przeciw likwidacji Funduszu Alimentacyjnego. Pikieta odbyła się także przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, gdzie kobiety domagały się, aby prezydent zawetował ustawę o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych.
Samotne matki żądają rozpoczęcia prac nad obywatelskim projektem ustawy Fundusz Alimentacyjny. Pod projektem, który został złożony w Sejmie 21 września ub.r., zebrały 300 tysięcy podpisów. Przed Pałacem Prezydenckim kobiety niosły transparenty z hasłami: "Obywatel nie jest wysłuchany", "Panie prezydencie, nasze dzieci są głodne". Fundusz Alimentacyjny, z którego korzystało 550 tys. osób, został zlikwidowany 1 maja 2004 roku, wraz z wejściem w życie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zamiast świadczenia z Funduszu, które wynosiło średnio 250 zł, wprowadzono 170 zł dodatku na dziecko. W przyszłości dodatek ten, co przewiduje przyjęta przez Sejm ustawa o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych, zostałby zamieniony na zaliczkę alimentacyjną. W przypadku, gdy w rodzinie jest jedno lub dwoje dzieci uprawnionych do zaliczki, nie może ona przekroczyć 170 zł na dziecko (lub 250 zł na dziecko niepełnosprawne). W przypadku, gdy w rodzinie jest troje lub więcej dzieci uprawnionych do zaliczki, przysługuje na nie zaliczka do 120 zł na dziecko (lub 170 zł na dziecko niepełnosprawne).
Beata Andrzejewska

do góry

* * *

Alimenty: państwo nie może się wykpić - 2004-04-07

Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę likwidującą Państwowy Fundusz Alimentacyjny. - Najpierw państwo powinno zadbać o skuteczną egzekucję alimentów - mówi.

Przeciwko likwidacji Funduszu od początku protestował rzecznik praw dziecka Paweł Jaros. Jego zdaniem państwo wycofuje się tym samym ze swojego konstytucyjnego obowiązku zadbania o prawa dziecka i rodziny. Nie ma jednak uprawnień, by zaskarżyć to do Trybunału Konstytucyjnego, więc zwrócił się o pomoc do rzecznika praw obywatelskich.

- Nie jestem zwolennikiem idei, że państwo ma przejmować od rodziców obowiązek alimentowania dzieci. Ale nie może być tak, że to państwo zamiast stworzyć skuteczny system egzekucji alimentów od rodziców - co jest jego obowiązkiem - wykpiwa się zasiłkiem 170 zł na dziecko, i to jeszcze przyznawanym według dyskryminujących kryteriów - powiedział nam prof. Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich.

Na czym ta dyskryminacja polega? We wniosku do Trybunału rzecznik wskazuje, że 170 zł będzie otrzymywać samotna matka z dzieckiem, a nie ma do niego prawa pełna rodzina, nawet jeśli znajduje się w tak samo złej albo i gorszej sytuacji materialnej.

RPO zgadza się z rzecznikiem praw dziecka, że ustawa może zachęcić biedne rodziny do oszustw, czyli czysto formalnego rozwodu lub separacji. Ten z rodziców, przy którym oficjalnie zostaje dziecko, nie będzie musiał już występować przeciw drugiemu do sądu o alimenty. Z tego samego powodu będzie się bardziej opłacało w ogóle nie brać ślubu.

Płacić komornikom
Co w zamian? Prof. Andrzej Zoll: - Należy zreformować ściągalność alimentów od dłużników. Ponieważ komornikom, którzy działają na własny rachunek, nie opłaca się ściągać tak małych sum, być może rozwiązaniem byłoby płacenie im przez państwo wynagrodzenia za skuteczne egzekucje na rzecz najuboższych wierzycieli. Byłbym też za zniesieniem kary więzienia za niepłacenie alimentów, skoro w więzieniach nie ma pracy. Zamiast tego proponuję karę ograniczenia wolności z bezwzględnie egzekwowanym obowiązkiem pracy. Są proste prace, np. przy oczyszczaniu miasta, które skazani mogą z powodzeniem wykonywać.

Odroczyć ustawę
Fundusz Alimentacyjny przestaje działać z końcem kwietnia. Od maja osoby samotnie wychowujące dzieci, które tak mało zarabiają, że należy im się dodatek rodzinny, mają dostawać dodatkowo 170 zł na każde dziecko.

Ale nie przygotowano jeszcze nawet formularzy wniosków o przyznanie zasiłku. W Krakowie samotne matki dowiedziały się, że jakichkolwiek pieniędzy mogą się spodziewać najwcześniej w połowie czerwca.

Prof. Zoll ma nadzieję, że zaskarżenie ustawy do Trybunału skłoni posłów do uchwalenia odroczenia jej wejścia w życie.
Źródło: Gazeta Wyborcza

do góry

* * *

Za późno na wspólne prace nad alimentami

PO, PiS, LPR, Samoobrona oraz koło poselskie RKN domagały się podczas sejmowej debaty nad rządowym projektem ustawy o dłużnikach alimentacyjnych, by był on rozpatrywany wspólnie z obywatelskim projektem ustawy Fundusz Alimentacyjny.

Wicemarszałek Sejmu Józef Zych wyjaśnił, że na tym etapie prac jest to już niemożliwe.

Zdaniem wicemarszałka, było to możliwe wcześniej, ale Sejm nie podjął takiej decyzji. "Nie ma przeszkód regulaminowych, aby pewne rzeczy logicznie prowadzić" - powiedział wicemarszałek Zych. Dodał, że w przeszłości zdarzały się przypadki wstrzymywania prac, by dwa projekty rozpatrywane były łącznie.

W tej sytuacji po powtórzonym drugim czytaniu w środę projekt został ponownie skierowany do Komisji Nadzwyczajnej, zajmującej się projektami ustaw z programu uporządkowania i ograniczenia wydatków. Projekt ten wpłynął do Sejmu 27 października, a jego drugie czytanie odbyło się 16 grudnia.

Wówczas też zgłoszono - jak powiedział poseł sprawozdawca Michał Turkiewicz (SLD) - 55 poprawek. Zdecydowano więc o powtórzeniu drugiego czytania.

16 grudnia odbyło się także pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy Fundusz Alimentacyjny, który wpłynął do Sejmu 21 września. Trafił on następnie do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Do projektu rządowego zgłoszono w środę kilkanaście poprawek. Tadeusz Tomaszewski (SLD) zaproponował m.in. przeznaczenie dotacji z Funduszu Pracy w wysokości do połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę dla przedsiębiorców, zatrudniających skazanych za niepłacenie alimentów. Postulował także, by gminy mogły doliczać 50 proc. alimentów jako koszty egzekucji (obecnie w projekcie jest 20 proc.).

Tadeusz Cymański (PiS) proponował, by wzorem W. Brytanii zatrzymywać prawa jazdy ojcom niepłacącym alimentów. "Jeżeli kogoś stać na utrzymanie samochodu, to stać go także na płacenie alimentów" - argumentował Cymański. Według Andrzeja Aumillera (UP), rozwiązanie to może okazać się problematyczne, bo jeżeli komuś odbierze się prawo jazdy kategorii "T", to jego pole może zostać niezaorane.

Jolanta Banach (SdPl) zapowiedziała złożenie poprawki, przewidującej zwiększenie zaliczek alimentacyjnych na trzecie i kolejne dziecko oraz wprowadzenia dodatku dla rodzin wielodzietnych na trzecie dziecko już od obecnego roku. Zgodnie z projektem, 50 zł dodatku mają dostać rodzice od września 2005 roku na czwarte i kolejne dziecko, a od września 2006 roku na trzecie i każde kolejne dziecko.

Projekt rządowy przewiduje wypłacanie zaliczek alimentacyjnych w wysokości zasądzonych alimentów, nie więcej jednak niż 170 zł na dziecko (lub 250 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne) - jeżeli w rodzinie jest jedno dziecko. W przypadku dwojga dzieci - byłoby to już po 150 zł na dziecko (lub po 220 zł - jeżeli dzieci są niepełnosprawne), gdy jest troje lub więcej dzieci - po 100 zł na dziecko (lub 150 zł - w przypadku niepełnosprawności).

Projekt obywatelski przewiduje stworzenie gminnych Funduszy Alimentacyjnych. Prawo do świadczenia miałyby te rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie wynagrodzenie to wynosi 2,2 tys. zł brutto). Alimenty byłyby wypłacane w takiej wysokości, którą ustalił sąd, ale nie więcej niż 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Debacie przysłuchiwało się kilkanaście kobiet, które przybyły pod Sejm, by protestować przeciw rządowemu projektowi ustawy o dłużnikach alimentacyjnych.

do góry

* * *

Zmiany w prawie - zasiłki chorobowe - 08.02.2005 r.

8 lutego 2005 r. wchodzą w życie zmiany ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Co się zmieni w zasiłkach chorobowych?
Tak ja dotąd zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Jednak oprócz tego, że na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach, czy też z powodu przebywania w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego bądź stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych to także od wejścia w życie nowelizacji traktuje się tak niemożność wykonywania pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

Do tej pory regułą było, iż zasiłek chorobowy przysługiwał przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą - nie dłużej niż przez 9 miesięcy. Obecnie czas ten został określony ilością dni, a nie miesięcy, co oznacza, że zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą - nie dłużej niż przez 270 dni.

Uchylony został przepis, który do tej pory dawał możliwość przedłużenia okresu zasiłkowego o dalsze 3 miesiące w przypadku, gdy ubezpieczony był nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokowały odzyskanie zdolności do prac. Tym samym nie może takiego przedłużenia orzec już lekarz orzecznik ZUS.

Czy zmieni się wysokość zasiłku chorobowego?
Co do zasady w tym zakresie nie będzie żadnych zmian. Nadal miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, natomiast miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku.

Nieco zmieniają się reguły wypłaty zasiłku w wysokości 100% podstawy wymiaru. Do tej pory miesięczny zasiłek chorobowy wynosił 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy:  

 1.    przypadała w okresie ciąży,
 2.    powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
 3.    trwała nieprzerwanie ponad 90 dni, począwszy od 91 dnia tej niezdolności.

W obecnym brzmieniu zarówno ciąża jak i wypadek w drodze do pracy lub z pracy pozostają powodem wypłaty 100%, jednak trzeci z powodów to niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy, która powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Czy zmienią się zasady wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego?
Nadal świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Nadal także przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Obecnie jednak szczegółowo została uregulowana zasada, zgodnie z którą o powyższych okolicznościach orzeka lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od orzeczenia lekarza orzecznika ubezpieczonemu przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poza tym Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika. Natomiast orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub co do którego nie wniesiono zarzutu wadliwości, albo orzeczenie komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stanowi podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego.

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub do świadczenia przedemerytalnego – tak jak dotychczas. Dodano jednak do tego katalogu osobę uprawnioną do urlopu dla poratowania zdrowia, udzielonego na podstawie odrębnych przepisów.

Czy zmieni się wysokość świadczenia rehabilitacyjnego?
Tak. Do tej pory świadczenie rehabilitacyjne wynosiło 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a jeżeli niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży - 100% tej podstawy.

Po zmianie świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, 75% tej podstawy za pozostały okres, a jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży - 100% tej podstawy.

Dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia podlega waloryzacji według następujących zasad:

 1.    jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w l kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w III kwartale w stosunku do l kwartału ubiegłego roku kalendarzowego,
 2.    jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w II kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w IV kwartale w stosunku do II kwartału ubiegłego roku kalendarzowego,
 3.    jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w III kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w l kwartale tego roku kalendarzowego w stosunku do III kwartału ubiegłego roku kalendarzowego,
 4.    jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w IV kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w II kwartale tego roku kalendarzowego w stosunku do IV kwartału ubiegłego roku kalendarzowego.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w terminie do ostatniego dnia każdego kwartału kalendarzowego, wskaźnik waloryzacji obowiązujący w następnym kwartale.

Czy zmieniają się zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących ubezpieczonym będącym pracownikami?
Tak i to znacznie. Do tej pory podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Obecnie po zmianie za okres 12 miesięcy kalendarzowych. Poza tym jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu tych 12 miesięcy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku. Jednak podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy, a nie jak dotychczas z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego w okresie ubezpieczenia chorobowego, z tytułu którego przysługuje zasiłek. W związku z tym uległy także zmianie zasady obliczania przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Uchylony został przepis regulujące zasady waloryzacji zasiłku chorobowego w przypadku upływu 6-miesięcznego okresu zasiłkowego i przedłużenia wypłaty (gdyż takiej możliwości przedłużenia wypłaty już nie ma).

Czy zmieniają się zasady dokumentowania niezdolności do pracy?
W zasadzie nie. Został jedynie dodany przepis, który wskazuje jak należy dokumentować niemożność wykonywania pracy z powodu poddania się niezbędnym badaniom lekarskim. Przepis ten stanowi, iż przyczynę niemożności wykonywania pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz niezdolności do pracy wskutek poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów określa zaświadczenie wystawione przez lekarza na zwykłym druku.

Czy coś się zmieni w kodeksie pracy?
Tak. Chodzi o zmiany w przepisie dającym możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy bez wypowiedzenia. Zasada pozostaje ta sama, to znaczy pracodawca tak jak do tej pory może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy. Jednak drugi powód został zmodyfikowany. Do tej pory pracodawca mógł rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę wtedy, gdy niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwała dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, a obecnie gdy niezdolność ta trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Druga zmiana w kodeksie pracy to oczywiście ta dotycząca świadczeń przysługujące w okresie czasowej niezdolności do pracy. Obecnie dodany został trzeci powód wypłaty pracownikowi takiego świadczenia, tzn. niezdolność pracownika do pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów - w okresie nie przekraczającym 33 dni w roku kalendarzowym - pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.

Co z dotychczasowymi zasiłkami?
Zasiłki chorobowe, do których prawo powstało przed dniem wejścia w życie ustawy, wypłaca się na warunkach i w wysokości określonych w przepisach dotychczasowych, za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy. Okres wypłaty zasiłku chorobowego nie może być krótszy niż 182 dni, a w przypadku gdy okres zasiłkowy zostanie przedłużony, nie może trwać dłużej niż 270 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą - nie dłużej niż 360 dni. Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie do świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku wyrównawczego, macierzyńskiego i opiekuńczego.

Podstawa prawna:

do góry

* * *

Pozew o zapłatę zaległego wynagrodzenia

Twój pracodawca nie wypłacił Ci zaległych wynagrodzeń?
Pomimo polepszenia się kondycji finansowej zakładu pracy, pracodawca dalej odmawia ich wypłaty. Nic zatem nie pozostaje innego, jak wystąpić z powództwem o zapłatę zaległych wynagrodzeń.

Pliki do pobrania :
pozew_ zalegle_wynagrodzenie.rtf  (18.2 kB)

do góry

* * *

Zmiany rozliczania darowizn w latach 2003-2005

Począwszy od rozliczeń za rok 2004 dokonano zmiany celów, na które przekazane

 •    cele obowiązujące w roku 2003
 •    cele obowiązujące w roku 2004 i 2005

  Co roku zmianie ulega maksymalna maksymalna kwota podlegająca odliczeniu:
  - w przypadku osób fizycznych:

  - w przypadku osób prawnych:

  Uwaga: w zeznaniach składanych obecnie rozliczamy się z roku 2004, czyli wedle zasad (w szczególności maksymalnych limitów) obowiązujących w 2004r.

  Obok przekazania darowizn możliwe jest też (od 01.01.2004) przekazanie 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, ma ono jednak inny charakter niż darowizna.

  do góry

  * * *

  DZIECKO

  UWAGA!

   Zamieszczone porady mają charakter informacji, których intencją w żadnym wypadku nie jest zastępowanie konsultacji medycznych.

   

  KOBIETA

   

  UWAGA!

   Zamieszczone porady mają charakter informacji, których intencją w żadnym wypadku nie jest zastępowanie konsultacji medycznych.